понедельник

30 марта

2020 г.

Feed icon 14x14 Сообщить новость

17-Mar-2020 13:41

"Щотижня", №9

ЧЕЛОВЕК (статья)

Наш оскароносець

1095106

Тривалий час наша історія складалася так, що Україна не могла активно просувати свої таланти на здобуття міжнародного визнання. Але є українці - громадяни інших держав, які все ж таки отримували престижні у світі премії. Серед них і наш земляк Володимир Титла. Він двічі ставав володарем «Оскара» - найпрестижнішої світової нагороди в галузі кіно- та анімаційного мистецтва.

У пошуках кращої долі батьки Володимира 1900 року з Тернопільщини переїхали до США. Через чотири роки у містечку Йонкерс, неподалік Нью-Йорка, народився Володимир. Він навчався у місцевій суботній школі при греко-католицькій парафії. Завдяки вихованню в сім'ї та школі, майбутній аніматор ще з дитинства наголошував, що він не просто українець, а підгайцівець - його батьки були корінними міщанами містечка Підгайці.

Батько Володимира виготовляв бочки для рибопереробної фірми Нью-Йорка, непогано заробляв. Коли Володимиру виповнилося 15, батько перевіз родину в передмістя мегаполіса - містечко Джерсі-Сіті, ближче до своєї роботи і подальшого навчання дітей (у сім'ї були ще два сини й дві доньки). Володимир вступив до школи індустріального дизайну Нью-Йорка. Через це довелося покинути звичайну школу, за що соціальні служби подали на підлітка до суду. В США вже тоді була обов'язковою середня освіта серед дітей європейської раси з родин середнього класу, тобто з коштами для навчання. Але Володимир іще змалку захоплювався малюванням, тож коли показав судді свої малюнки, той його підтримав. Мовляв, юнак живе у вільній державі, тому має право торувати власну життєву стежку, розповідає Я. Борсук у «Сільських вістях».

Навчаючись у школі студентської мистецької ліги, Володимир 1920-го почав виготовляти титульні сторінки для анімаційних (мультиплікаційних) фільмів. Через три роки він уже працював у студії короткометражної анімації, непогано заробляючи.

1929 року Володимир власним коштом вирушає до Парижа, де вчиться у майстерні скульптора Деспіо, а за рік у кількох інших європейських містах вивчає станковий живопис. 1930-го відвідує своїх родичів у Підгайцях. Цю поїздку він пам'ятав усе життя, передавши дітям і онукам любов до міста своїх дитячих снів. Коли Україна стала незалежною, родина Титлів була серед почесних благодійників, котрі пожертвували кошти на будівництво у Підгайцях Храму всіх святих.

1934-го Володимир Титла їде до Лос-Анджелеса, де зустрічається з Волтом Діснеєм. Той бере його на роботу з випробувальним терміном та зарплатою 100 доларів на тиждень. Володимир швидко стає одним із провідних аніматорів компанії - за рік його заробітки зростають утричі. 1937-го Америку підкорює анімаційний фільм Діснея «Білосніжка і сім гномів». За рік фільм дає компанії чотири мільйони доларів доходу та вісім «Оскарів»! Один із них одержує Володимир Титла. 1940 року для анімаційного фільму «Піноккіо» Титла створює персонаж-жахіття Стромболі. І знову одержує «Оскар» від американської академії кіномистецтв. Цього ж року на екрани виходить анімаційний фільм «Фантазія». «Оскара» за нього Титла не отримав, хоча сучасні критики називають цю його роботу вершиною анімаційної техніки.

Володимир Титла під час роботи над стрічкою “Фантазія”. 1940 р.​​​​​​​

1943-го Володимир Титла, маючи солідний капітал, повернувся до Нью-Йорка, щоб відкрити власну справу. Волт Дісней із жалем відпустив талановитого аніматора, втім, їхня дружба тривала все життя. Володимир заснував компанію «Титла продакшн», яка займалася рекламною анімацією. Статки дозволили йому стати власником ранчо біля Нью-Йорка. Тут працювала родина з Підгайців, яка втекла сюди під час Другої світової війни.

Великий художник помер 1968 року, похований неподалік батьків у містечку Джерсі-Сіті. Його справу продовжив син Петро - компанія «Титла продакшн» успішно функціонує й надалі. А нащадки геніального аніматора не забувають своїх підгаєцьких витоків.