пятница

28 февраля

2020 г.

Сообщить новость

28-Jan-2020 11:34

"Южная правда", № 7 (24032)

КУЛЬТУРА (статья)

Фіолет лютого

Zakat v fevrale

На лютневому небі серед розмаїття барв, але переважно у сіро-бурих, немилих для ока тонах, можна знайти (якщо дуже захотіти) фіолетовий відтінок - переказують, колір духовної досконалості. Природа таким чином дає знак, що дістатися духовних вершин можливо тільки гідно подолавши сірість буття, шлях, сповнений тривог, сумнівів і терпіння. Ну й попередні два зимові місяці додали свої «п'ять копійок» (морози, сніги й похідне від них) до наших проблем.

У багатьох народів, зокрема і на наших теренах, до прийняття християнства останній місяць зими завершував річний цикл (це ж стосувалося і давніх римлян). Через те й назва його означала «очищення» («фебруаріс» латиною). Нею і нині користуються більшість європейців.

В Україні, як і у Білорусі, офіційно закріпилося слово «лютий». Хоча у багатьох регіонах країни користувалися виключно діалектними назвами: «бокогрій», «зимобор», «криводоріг», «крутень», «лютень», «сніжень».

Як стверджує відоме прислів'я, це пора надмірних контрастів - вітрів і кривих шляхів, морозів, снігів, відлиг, переметів. Температурні рекорди, зафіксовані у лютому, - це 35 - 39 градусів нижче нуля, які спостерігалися ще у минулому столітті, скажімо, далекого 1929-го, практично по всій країні. На Луганщині морози сягали мінус 400. Холодними були останні зимові місяці 1963-го і 1985 років. У першому десятилітті поточного століття (і нового тисячоліття) найхолоднішим ми мали лютий 2006 року. Словом, як сказав поет, «місяць лютий, що люттю лякає». Але не завадили би поетичні рядки і про теплий лютий (яке поєднання непоєднаного - «тепло» і «лють»!). Теплі та вологі повітряні маси атлантичного походження можуть підвищити температуру до плюс 14 - 19, а у південних областях й у Криму навіть до 25 градусів вище нуля. Таке фіксували метеорологічні станції у лютому 1990-го і 2002 років - і був він значно тепліший за березень. Ось такий собі примхливий лютий, але не дивина, бо останнього зимового місяця зима часто з весною бореться (чи, навпаки, весна намагається подолати зиму). Ну і про те, що у лютому зима з літом зустрічається, теж можна з певністю говорити, бо вдень - більше світла, а вночі - холоду.

Лютий у прадавньому гороскопі волхвів нарекли місяцем Сови. Ця птаха здавна вважається символом мудрості й філософського ставлення до життя. Народжені у лютому, кажуть астрологи, це справжні діти космосу, мають хист до різних наук, їм відкриваються закони природи і людського буття. Завдяки знанням і розуму стежина їхнього життя не буває занадто важкою.

Лютневі сни часто справджуються, й добре, коли нам насняться сонце, зелені галявини у лісі, зорані поля. Отже, думаймо тільки про гарне - щоб і такими наші сни були.