среда

01 апреля

2020 г.

Feed icon 14x14 Сообщить новость

10-Jan-2020 17:19

КУЛЬТУРА (статья)

Миколаївська «Просвіта» ім. Миколи Аркаса

1

Підсумки за 2019 рік

Створений рік тому на день народження Миколи Аркаса осередок «Просвіти» його імені працював, здійснюючи просвітянські завдання і виходячи із затвердженого Положення. У своєму виступі на зборах осередку голова Громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» Олександр Мачула зазначив, що чисельність аркасівців за рік зросла в рази. Упродовж минулого року члени осередку здійснили низку заходів щодо поширення ідей україноцентричності та знань про мову та культуру українського народу. Почався 2019 рік вшануванням пам’яті Миколи Аркаса акцією «Свічка Аркасу» біля стели на вулиці Адміральській, де колись був палац Аркасів. Присвячені організатору «Просвіти» на Миколаївщині – Миколі Аркасу заходи відбулися за участі членів осередку в Українській гімназії № 1 ім. Миколи Аркаса, в краєзнавчому відділі Миколаївської обласної універсальної бібліотеці. А 25 вересня 2019 року за підтримки Голови Миколаївської облради Вікторії Москаленко стала можливою поїздка до Христофорівської ЗОШ, де члени осередку поділилися з колективом школи, музею села напрацюваннями письменників та науковців по вшануванню пам’яті великого земляка. Доклалися до здійснення цього проєкту як працівники школи, так і просвітяни (зокрема, Інна Береза та Анатолій Погорєлов). Слід назвати й просвітницьку акцію на вулиці Соборній біля левів Аркаса, що була ініційована та проведена під безпосереднім керівництвом відповідального секретаря обласної «Просвіти», бібліотекарки Ганни Чмельової.

Особливе місце у роботі осередку займали заходи навколо спадщини класиків української літератури – Т. Шевченка та І .Котляревського. До Шевченкових днів у березні та травні просвітяни покладали квіти до пам’ятника Кобзареві. На День народження Шевченка проведена раптівка «Читаю твори Кобзаря». А до 250-річчя Івана Котляревського члени товариства колективно переглянули виставу «Енеїда» гастрольного туру Івано-Франківського театру (4 липня), а також організували у відділі краєзнавства спільно з обласною бібліотекою та кафедрою української філології, теорії та історії літератури Чорноморського національного університету ім. Петра Могили квест «У пошуках героїв І. Котляревського» (17 вересня). А 22 жовтня спільно з Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти у Науково-педагогічній бібліотеці за активної участі директора Костянтина Картузова було проведено конкурс-презентація «Енеїди» Котляревського. До 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша просвітянка Інна Береза виступила на обласному радіо.
Серед пам’ятних заходів осередку слід назвати урочисті збори до 30-річчя відновлення Миколаївської «Просвіти», які були проведені в Обласному будинку художньої творчості 22 березня минулого року. Активно попрацювали на організації і проведенні цього ювілейного дійства тодішній голова осередку Омелян Шпачинський та інші просвітяни, що брали участь у концерті.

Цікаво і у співдружності з просвітянами Вітовського товариства провели захід до 380-річчя від дня народження Івана Мазепи у с. Лимани за підтримки Голови облради В. Москаленко. Йдеться про театралізоване дійство переправи Мазепи і Карла ХІІ через лиман у виконанні просвітян: Максима Коровая, Миколи Євтушенка, Олександра Мачули, Олега Гілякіна та Віталія Рогожі за сценарієм та режисурою Омеляна Шпачинського. У свою чергу Галина Запорожченко та Віталій Рогожа на багатьох зустрічах з читачами бібліотек міста та області презентували свої твори, що присвячені цій історичній постаті.

Члени осередку М. Євтушекно, О. Мачула, В. Марущак, І. Сєрая, А. Чмельова та інші виступають на різних ювілейних заходах та презентаціях книг місцевих авторів. Більшу частину проведених заходів освітлено у газеті «Слово Просвіти» (автори: В. Марущак, І. Береза, В. Руссова, Л. Старовойт, Л. Дудюк). Гостями на радіо та телебаченні Миколаєва для виступів щодо діяльності осередку, а також української культури та мови були В. Руссова, І. Береза, О. Мачула, В. Марущак, М. Євтушенко, Л. Старовойт. Популяризували український Миколаїв і на ТБ Києва (В. Рогожа). Вшановували просвітяни звітного року і 80-річчя знаної миколаївської письменниці Людмили Чижової та 70-річчя дитячої письменниці Віри Марущак.

Підтримує осередок і зв’язки з просвітянами Херсонщини. Зокрема, 16 листопада в обласній науковій бібліотеці на запрошення просвітян Миколаївщини виступили учасники проєкту «Українська хата талантами багата» на чолі з головою «Просвіти» Херсонщини поетом Олегом Олексюком. А вже 1 грудня з річницею цього проєкту його фундаторів у Херсоні від просвітян Миколаївщини вітала Інна Береза.
Так само дружня співпраця налагодилася з міською організацією «Пушкінський клуб», де наші просвітяни виступають з творчими вечорами та читаннями українських поезій класиків (М. Євтушенко, О. Мачула, Л. Щетініна). Проводячи просвітянські заходи в бібліотеці ім. Кропивницького, члени нашого осередку завжди відгукуються на участь у заходах, які проводяться за планом цієї установи і зокрема нашими активістами Наталею Морквою, Іриною Загребою, директором Тетяною Твердою та ін. Просвітяни беруть участь у заходах по вшануванню В. Чорновола, В. Івасюка, героїв АТО, Небесної Сотні, пам’яті голодомору в Україні, маршах вишиванок, пам’яті жертв політичних репресій тощо.

Підсумковим заходом за 2019 рік стали звітно-виборчі збори осередку, коли було вирішено вилучити із назви слово «міжрайонний». Головою тепер вже Миколаївського міського осередку «Просвіта» ім. Миколи Аркаса була обрана кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології, теорії та історії літератури Чорноморського національного університету ім. Петра Могили Владлена Руссова. А вже 7 січня 2020 року, за традицією, відзначаючи день народження Миколи Аркаса біля пам’ятної стели акцією «Свічка Миколи Аркаса», просвітяни поділилися своїми національно-творчими планами на найближчий рік та перспективу.

 

Людмила ЧИЖОВА, член НСПУ та Миколаївського міського осередку «Просвіта» ім. М. Аркаса