среда

22 января

2020 г.

Сообщить новость

03-Jan-2020 13:09

СОЦИУМ (топ)

Юрій ЗАВОЛОКА: Бузька ОТГ – це велика родина однодумців

2

Рік 2019-й для Юрія Заволоки, керівника Бузької об’єднаної територіальної громади, був по-справжньому визначальним з багатьох позицій: наповнюваності бюджету та успішне його освоєння, залучення коштів завдяки програмі «Добре» USAID, досягнення на ниві розбудови закладів освіти, медицини і культури. Про це та інше Юрій Юрійович розповів читачам нашого видання в своєму інтерв’ю.

- Найщиріші вітання з Новим роком та Різдвяними святами! З яким настроєм Ви, керівник Бузької ОТГ, зустріли 2020-й?

- Дякую за вітання! Перш, ніж відповісти на Ваше запитання, щиро привітаю всіх мешканців Бузької ОТГ! Мої побажання – міцного здоров’я, злагоди в сім’ях, зміцнення добробуту як кожного, так і громади в цілому! Для мене дуже важливо, щоб наша Бузька ОТГ стала великою родиною однодумців. І це не просто красиві слова: до цього прагнемо, над цім працюємо спільно з депутатським корпусом.

Я виріс у багатодітній сім’ї, знаю не з книг чи кінофільмів, наскільки важливими є родинні, сімейні цінності. Лише в єднанні матимемо перемоги! Ми радіємо успіхам, яких досягла громада в році минулому, бо на цьому підґрунті втілюватимемо заплановане на рік 2020-й. І настрій у мене з цього приводу хороший. Але це не означає, що він межує із самозаспокоєнням. Щоб мати успіхи, потрібно працювати. Багато, творчо, креативно та наполегливо. Такий час! Він вимагає нових підходів, втілення інноваційних проектів, залучення коштів не лише з бюджету громади, а  й написання грантових заявок для участі в різних проектах. Одним з успіхів Бузької громади є участь, яка реалізується в програмі «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Отже потрібно рухатися швидкими темпами, щоб життя не лишало нас на узбіччі. Іти спільно з громадою, залучаючи її як до процесу творчого, так  і до вирішення повсякденних проблем.

ДЛЯ ДОВІДКИ
Бузька ОТГ налічує в своєму складі 3460 мешканців. На території ради функціонують підприємства: ПрАТ «Зелений гай» - сільгосппідприємство вирощування садових та виноградних культур, ТОВ СП «НІБУЛОН» - зерноперевантажувальний комплекс, ТОВ «Технологічна група» - видобуток піску, ТОВ «Ольвія» - видобуток піску, ТОВ «Юпітер» - видобуток піску, «Нептун-Солар» - сонячні батареї, ПрАТ «Вознесенськоблплемсервіс» - сільгосппідприємство, ПП «Ідеал» - сільгосппідприємство, ТОВ «Микитівський кар’єр» - видобуток піску,  сільгосппідприємство ПСП «Сонячне»,  ТОВ «Агроном-2005» - сільгосппідприємство, автозаправна станція ТОВ «Альянс-Холдінг».

  

- Бюджет Бузької ОТГ – це не такі вже й великі кошти, але зроблене лише за три роки існування громади дійсно приємно вражає!

- Ми завжди працюємо над збільшенням бюджету, який наповнюється коштами  за оренду землі від підприємств, що розмістили сонячні батареї, акцизний податок від заправки,  рентна плата за користування надрами та інше. Власний бюджет громади в році минулому становив двадцять один мільйон гривень власних коштів, акцизні податки надійшли в межах двох з половиною мільйонів. Оренда за землю під сонячними батареями сягала майже трьох мільйонів. Скажу одну таку не банальну річ: гроші потрібно розумно витрачати. Ось тому спільно з депутатами плануємо ефективне застосування коштів, які маємо. Так як депутати мають однакове представництво с. Таборівку та с. Бузьке, то кожен з них лобіює інтереси своїх сіл. І лише вагомі аргументи є вирішальними для прийняття кінцевих рішень.

- Юрій Юрійович, ні для кого не є таємницею, що дороги Миколаївщини кричуще занедбані, а на території очолюваної Вами Бузької ОТГ цього не скажеш. Я в цьому сьогодні переконалася.

- Проблеми доріг в Миколаївській області є.  Правда, останнім часом іде інтенсивне будівництво дорожнього полотна в Баштанському, Новоодеському та інших районах. Я б хотів сказати наступне: дороги – це не забаганка. Вони зв’язують сучасну людину зі світом, бо комунікабельність – одна із вагомих вимог нашого часу. І до лікарні дістатися, і до навчальних закладів, і за покупками поїхати до райцентру чи в сусіднє село – всюди дорога потрібна, а не напрямок, в що ті самі дороги від безгосподарності перетворилися. Скажу наступне: більшість доріг наших капітально відремонтовані за допомогою виділених коштів управління інфраструктури Миколаївської ОДА, обласної та Вознесенської районних рад. З початку існування громади ми витратили спільними зусиллями близько 20 мільйонів на різні види ремонту доріг.

Успішним є проект на основі співфінансування і по медицині. Миколаївська область на основі співучасті громад втілила проект, створивши сім сучасних амбулаторій монопрактик сімейної медицини. Нам пощастило: таку амбулаторію побудовано в  селі Таборівці. Маємо хороший автомобіль. Для жителів громади важливо, щоб фахівець надавав кваліфіковану медичну допомогу.

Плануємо звести таку ж амбулаторію і в селі Бузькому. Амбулаторію загальної практики – сімейної медицини в селі Бузьке очолює Геннадій Валерійович Галій, завідувач амбулаторії в селі Таборівка – Віктор Павлович Голомазов. Для мене важливо знати, що охорона здоров’я мешканців громади – це постійна турбота про них від  профілактики захворюваності до надання конкретних медичних послуг. Люди мають бути захищеними, а медицина при цьому є найнеобхіднішою в житті кожного. Хочу зазначити, що ми і дитсадки відремонтували, і школам фінансово допомогли. Використали півтора мільйони коштів на міні-футбольне поле - відшкодування за перебування у зоні ризику. Тепер, яка б не була погода, і школярі, і молоді люди, що люблять спорт, можуть поганяти м’яча, провести змагання з футболу. А Ви звернули увагу, скільки дітей в нашій таборівській бібліотеці знаходиться? І так щодня, бо ми за допомогою громадської організації «Наш дім» виграли грант і придбали комп’ютери, сучасні меблі. Провели Інтернет.  Все на користь, бо це теж гуртує учнівську молодь, юнацтво, адже центром дозвілля та спілкування для них стала сільська бібліотека, а не вулиця. До речі, завдяки благодійній допомозі в чотириста тисяч гривень від ТОВ «СТАРВОЙТ» ми оновили покрівлю Таборівського будинку культури.

Бачимо зроблене, але ще більше потрібно зробити. Інвестиційна приваблюваність – ось над чим працюємо.

  

- Чи можете назвати інвестора, який вподобав цей край та розвиває тут бізнес?

- Так, є такий інвестор. Я Вам розповім про ПСП «Сонячне». Файзо Шабабович Алоян,  генеральний директор приватного сільгосппідприємства, орендує в нас сто десять гектарів землі, на яких посадив горіхи. Отримуємо гроші за оренду. За три-чотири роки надходження мають збільшитися, коли в господарстві інвестора піде урожай горіхів. Планують посадити фруктовий сад. Зареєстроване це підприємство в нас, на роботу беруть теж наших людей.
І сонячні батареї приносять нам надходження в бюджет, як я вже казав.
Працюємо над тим, щоб зацікавити туризмом всіх, хто любить мандрувати. На нашому сайті «Бузька ОТГ» є інформація про те, як проводять свій зліт байкери, де можна чудово відпочити, навіть пролікуватися бджолами та продукцією бджільництва.

ДЛЯ ДОВІДКИ
Село Бузьке розкинулося на мальовничому березі річки Південний Буг. Природні ландшафти цих місць досить посушливі степи, перемежовані маловодними річками і буйно зеленими балками.

Навколо села більше ніж півстоліття шумить хвойний ліс, який захищає оселі, посіви та сади від піщаних буревіїв. Як чарівне дзеркало, виблискують своїми водами два озера - Баластне та Директорське, улюблені місця літнього відпочинку для місцевих жителів та гостей громади.
Бузька громада має три заповідні об’єкти місцевого значення: орнітологічний заказник «Бузький», гідрологічний заказник «Мар’їн гай», геологічна пам’ятка «Виступи граніту» біля с. Таборівка.

- Юрій Юрійович, що є у Вас на території Бузької ОТГ, крім названого, такого, щоб можна було іменувати родзинкою, чимось особливим?

- Наші люди! І це – без перебільшення. До прикладу скажу наступне. В телевізійному проекті «Громада на мільйон» вони брали участь і виграли  двісті п’ятдесят тисяч гривень! Ми на ці кошти придбали навісне обладнання для техніки, щоб і сніг розчистити, і сміття завантажити, адже благоустрій сіл є нагальною потребою. От, наприклад, довгий час мріяли школярі з Бузького про сучасний спортивний зал. Загальна вартість робіт та обладнання становить тринадцять мільйонів. Розпочали ми роботу в році, що минув, а в 2020-му, що вже наступив, завершимо роботи. Що ж отримаємо? Відповідаю: школярі отримають сучасний спортзал, два кабінети – для медичного працівника і вчителя фізкультури, обладнані меблями роздягальні, душові, туалет. Все – на кращому європейському рівні! Не можна, вибачте, говорити гаслами, що йдемо в Європу, але при цьому нічого не робити по-європейськи! Я молода людина, та для мене важливо, щоб історію  і країни, і сіл нашої громади знали не у вихибленому політичному ракурсі, а як є, без ніяких викривлень та пересмикувань. Але і про героїв сьогодення маємо розповідати: чи то захисників Вітчизни, чи тих, хто має здобутки на ниві трудовій, спортивній, культурній… Як, наприклад, діяльність Владислава Топиліна. Він пропонує такі проекти, які дають неоціненну користь громаді! Організував молодь – написали проектну заявку та встановили майданчик «Drive», проекти створювали по сортуванню сміття. А який ляльковий театр із залученням молодих людей народився саме завдяки Владиславу! Діти не лише глядачі, а й учасники тих лялькових спектаклів! Сучасник, про якого теж мають знати і в громаді, і за її межами: Сергій Пилипенко – художній керівник Таборівського Будинку культури, артистична особистість, хореограф.

А на спортивній ниві громаду прославляє мешканець села Бузьке Андрій Слюсаренко. Йому 13 років, але, не зважаючи на досить юний вік, цей хлопець має величезні досягнення. Андрій вже досить довго відвідує Школу карате Отогава-До, вже отримав червоний пояс. Рідні жартують, що скоро треба буде будувати окреме приміщення для нагород Андрія, оскільки хлопець має безліч грамот та нагород. Але найважливіша подія в житті спортсмена сталася цього року. З 10 по 12 травня 2019 року в Одесі проходив КУБОК СВІТУ з Goju-RYU KARATE & KOBUDO, де Андрій виборов перше місце (тренер – Олександр Михайлович Черток).

Скажу з певністю, що у нас живуть працьовиті, талановиті люди. У Бузькому, наприклад, вісімдесят відсотків мешканців вирощують овочі, мають парникове господарство. Вони забезпечують себе і свої сім’ї, а це – великий плюс сьогодні. Наші жителі трудяться в райцентрі: в торгівлі, сфері послуг. Всім жителям – низький
уклін та повага!

- Час летить невблаганно швидко. От і наша розмова наближається до завершення. Поділіться, будь ласка, планами очолюваної Вами громади на рік, що наступив.

- Незмінним залишиться турбота про мешканців громади. Маємо завершати роботи по спортзалу, про що я вже сказав. Опалення в Будинок культури треба підвести. Ми придбали настільний теніс, футбол і хокей – ці ігри користуються попитом. Отже, подумаємо над популяризацією.

Продовжимо капітальний ремонт доріг.

Можливо, зацікавимо інвесторів тим, що запропонуємо їм відкрити оптові ринки. Це і буде співпраця на перспективу, що дасть вагомий результат.

Ми маємо багато проектів, які маємо реалізувати за підтримки програми «ДОБРЕ». Поки що такі плани. Але ж, як відомо, життя  вносить свої корективи. Можливо, що вже незабаром хтось із чотирнадцяти діючих депутатів Бузької ОТГ внесе пропозицію, котру більшість підтримає. І тоді до вже існуючих проектів ми додамо ще один, а можливо, і декілька. Важливо діяти. Для цього люди мене обирали. Щоденною працею стверджую вірність Бузькій громаді, повагу й пошану до її жителів.

- Успіхів Вам в новому році!

Авторитетна думка
Іван Арсентійович БУРДІН, голова Вознесенської районної ради:

- Молодий керівник Бузької ОТГ Юрій   Заволока - це надзвичайно обдарована людина від природи, бо має такі риси, які в наш час стали унікальним явищем. Освічений, культурний, відповідальний. Завжди тримає слово! Він дивиться в майбутнє, будує виважені плани та проекти. Таким був зі шкільних літ.

В книзі «Молодь Вознесенщини» про Юрія писали як про учнівського президента, спортсмена, активного учасника художньої самодіяльності. Відслужив в армії. Отримав спеціальність юриста. У досить ранньому віці склав тест на зрілість, ставши головою родини, де став наставником для молодших братів. Юрій як голова ОТГ побував за кордоном, навчаючись та набираючись досвіду. Завжди приїздить з тих відряджень з новими ідеями та пропозиціями. Здавалося б, Америка і ми - це різні країни по економічному розвитку, потенціалу, історичному та культурному надбаннях. Але й там він навчився, як ефективніше створити та виграти проекти, що можна запровадити у Бузькій ОТГ.

Приємно знати, що Бузька громада займає 15 місце серед громад програми «ДОБРЕ» за індексом прозорості місцевих бюджетів.

По Миколаївщині теж визнано громаду однією з кращих - на третій позиції, бо існує прозоре використання бюджетних коштів, не роздуто штат і зарплата адміністрації вмотивована та не завищена. Юрій Юрійович вдало підбирає кадри, вміє комунікувати з керівниками підприємств та установ, котрі знаходяться на території Бузької ОТГ. Нещодавно я прочитав, що секрет щастя по-фінськи - це, перш за все, розвинена громада. Переконаний, що керівник Бузької ОТГ Юрій  Заволока знайде і втілить у життя таку формулу успіху і щастя, яка стане взірцем для багатьох і в Україні, і далеко за її межами.
 

Ганна КОРОЛЬ