среда

11 декабря

2019 г.

Сообщить новость

26-Nov-2019 11:42

"Южная правда", № 89 (24017)

СОЦИУМ (статья)

Мирне вирішення конфлікту на Донбасі: оцінки громадської думки

Вітчизняні соціологи наголошують, що сьогодні у головах людей панує цілковита невизначеність щодо можливих шляхів встановлення миру на Донбасі. Більше того, пересічні громадяни не розуміють сутності «формули Штайнмаєра». Прямим свідченням цього є оприлюднені соціологічною групою «Рейтинг» результати опитування «Ставлення українців до вирішення питання окупованих територій».

Звернемося до конкретних цифр. Трохи більше третини опитаних українців підтримують ініціативу припинення військових дій і визнання територій тимчасово окупованими. Доволі неоднозначними є думки населення щодо кардинально протилежних шляхів вирішення проблеми. А саме майже кожен другий житель Заходу (41%) та кожен четвертий житель Центру (22%) підтримують ініціативу проводження військових дій на Донбасі до повного відновлення територіальної цілісності України. Натомість кожен четвертий українець на Півдні (37%) та чи не половина опитаних на Сході (46%) наголошує на необхідності надання ДНР та ЛНР статусу федерації.

Можливо, причиною того, що населення Східного та Південного регіонів країни не підтримують ініціатив влади щодо мирного врегулювання конфліктної ситуації, є масовий відтік внутрішніх мігрантів з АР Крим до Херсонської області (за даними ДМС 22,5 тис., або 49,7%), із зон ООС до Донецької та Луганської областей (76,8 тис., або 42,6% й 22,5 тис., або 12,5 % відповідно), життя яких скалічене війною, на відміну від інших українців, які про неї лише чули.

Подібні факти мали б змусити політичний бомонд й представників прогресивної частини українського соціуму замислитися. За словами експерта з питань зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова М. Пашкова, швидке врегулювання воєнних дій на Донбасі неможливе. Адже суперечності у позиціях Росії та України зараз подолати нереально, у першу чергу, через відсутність у нинішньої української влади чіткого переліку вимог й пропозицій.

Вікторія ЧОРНА, кандидат соціологічних наук, доцент б. в. з. кафедри соціології ЧНУ ім. Петра Могили.
Людмила КАЛАШНІКОВА, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології ЧНУ ім. Петра Могили.