среда

13 ноября

2019 г.

Сообщить новость

23-Oct-2019 10:31

"Южная правда", № 78 (24006)

КУЛЬТУРА (статья)

Під крилами муз і натхнення

5 2

«Під крилами муз і натхнення» - під такою назвою в  Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся літературний вечір, присвячений 45-річчю Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України.

Книга формує не лише спосіб мислення, а й життєвий світ людини. Кажуть, що перша тисяча прочитаних книжок формує життєвий шлях, а наступна тисяча - вносить корективи до вже сформованої особистості. Сотні книжок тисячними тиражами подарували за 45 років миколаївські письменники своїм поціновувачам. Вони охоплюють усі літературні жанри і дарують радість читачам - від немовлят до сивочолих. 

Завдяки міжнародному інтернет-журналу «Миколаїв-літературний», про миколаївських письменників знають більш ніж у 100 країнах світу.

Заснована у вересні 1974 року, обласна організація спілки письменників визначила розвиток культури у нашій області. До складу її бюро увійшли Михайло Божаткін, Іван Григурко, Леонід Кулініченко. Засновники нового об'єднання, що на початку свого існування нараховували лише 10 осіб, вірили у творчі сили місцевих літераторів та відчували духовну потребу українського народу відродитися у художньому слові.

Історія спілки пов'язана з людьми слова і честі, справи та праці - Валерієм Бойченком, Юрієм Мироновим, Анатолієм Ластовецьким, Іваном Царинним, Оленою Поманською, Альбертом Вербецєм, Михайлом Божаткіним, Віктором Подольським, Адріаном Топоровим, Емілем Январьовим, Володимиром Пучковим, В'ячеславом Качуріним.

Творча інтелігенція міста - літератори, книговидавці, журналісти, працівники бібліотек, художники, викладачі та студенти вищих навчальних закладів - вшанували пам'ять видатних людей: чотирьох лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка - Миколи Вінграновського, Леоніда Вишеславського, Олександра Сизоненка та Дмитра Креміня, який нещодавно пішов з життя. 

Серед гостей від місцевого самоврядування була присутня депутат Анна Воронок, заступник голови ОДА Олександр Трайтлі, глава управління культури, національностей та релігій ОДА Михайло Димитров, які вітали організацію і її представників, а також вручали нагороди і грамоти за внесок в культуру нашого міста. 
Привітала захід і вручила грамоти голова постійної депутатської комісії Миколаївської обласної ради з питань культури, науки і освіти, сім'ї та молоді, спорту, депутат Миколаївської обласної ради Надія Іванова. Звертаючись до присутніх, вона побажала, щоб коло друзів і шанувальників творчості письменників тільки збільшувалось з роками.

Вітальне слово на заході, зокрема, взяв голова міської громадської організації «Миколаїв - єдина родина» Владислав Чайка. Він зазначив, що діяльністю спілки активно цікавився за життя і його батько, екс-мер Миколаєва Володимир Чайка.

- Я пам'ятаю, як Володимир Дмитрович Чайка, мій батько, проводив тут з вами вечори. Він завжди прагнув прийти до бібліотеки, щоб відчути той запал, відчути те, що у нас є така інтелігенція, люди, які можуть писати чудові книги. Допомагав письменникам видавати книжки через створений ним «Фонд-2000».

Теплі слова почули присутні і від постійних партнерів - директора обласної універсальної наукової бібліотеки Вікторії Агаркової, яка повідомила про подарунок до ювілею, - відкриття електронного ресурсу «Миколаївська обласна письменницька організація Національної спілки письменників України». Тут зосереджено всю інформацію про письменників-спілчан, мультимедіа та книжкова шафа. Тут є історія спілки, представлено біографії та творчі доробки письменників. Він буде цікавим школярам, вчителям, дослідникам, історикам та поціновувачам літературного слова Миколаївщини. Цей ресурс буде постійно поповнюватись та модернізуватися. Ось такий подарунок отримали не лише письменники, а й всі наші читачі.

Голова обласної організації Національної спілки художників України Дмитро Боляков та його заступник Дмитро Артим побажали подальшої дружби творчих спілок, які допомагають місту розвиватися у культурному напрямку.
Творча співпраця триває між педагогічною громадськістю Миколаївщини і обласною організацією НСПУ Це спільні випуски альманаху «Живлюща сила ємигії», творчі зустрічі з письменниками, проведення наукових заходів. Про це, вітаючи ювілярів, говорила від імені науково-педагогічного колективу Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, завідуюча кабінетом навчального закладу «Освіта Миколаївщини» Галина Запорожченко. 

Хвилюючою подією для присутніх був приїзд на свято голови Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського. Він високо оцінив внесок миколаївських письменників у загальну скарбницю літературного процесу сучасності. За 45 років письменницька організація стала осередком для літераторів миколаївського краю, гуртує їх в єдине спілчанське братство, допомагає освіченим, талановитим людям різного віку реалізуватися в Україні, розкривати свій творчий потенціал.

Велике завдання стоїть перед сучасними письменниками - у своїх кращих художніх творах віддзеркалювати драматичні події сьогодення - анексію Криму і окупацію Донбасу. Візія письменників - нести людям слово правди чесне, талановите. Сьогодні надзвичайно важливим є питання духовності, культури, збереження наших традицій. Це збереже нас, українців, нашу націю, нашу державу. Жоден ворог не зможе здолати її, якщо буде сильний патріотичний український дух, який виховують письменники. Ворог знає, що таке інформаційна зброя, тому кидає у сферу культури десятки, сотні мільйонів не рублів і гривень, а доларів. Потрібно щоб головними у державі були міністерства культури, інформації, освіти: коли вони будуть, то буде хліб і до хліба.

Михайло Сидоржевський побажав керівникам області знайти для однієї з найпрестижніших спілок достойне приміщення, а письменникам - довголітньої праці, наснаги до життя і творчості, нових творчих вершин у благородній справі.

Голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Марущак, вітаючи присутніх і колег зі святом, побажала, аби на теренах української культури і просвітництва зростав авторитет письменників, які вже отримали визнання на всеукраїнському рівні і відзначені державними нагородами України, аби художнє слово і надалі залишалося найдієвішою зброєю нашого часу.

На заході пролунали музичні номери у виконанні заслужених працівників культури України Євгена Долгова та В'ячеслава Качуріна, а також Юлії Ковалевської, студентів та ансамблю Миколаївського коледжу культури і мистецтв «Energi voice», композитора Наталії Круміленко, заслуженого артиста України Володимира Карпенчука та інших артистів на слова членів обласної організації спілки письменників. 

Увазі гостей були запропоновані унікальні видання майстрів слова нашого краю з фонду обласної наукової бібліотеки на книжковій експозиції «Ювілей у письменників краю».

Модератором заходу був директор Миколаївського коледжу культури і мистецтв С. В. Мицик.


 

Прес-служба МОО НСПУ.