четверг

12 декабря

2019 г.

Сообщить новость

25-Jul-2019 15:55

www.up.mk.ua

СОЦИУМ (статья)

3D-технології у бібліотеці для навчання та творчості

Dsc 5946

Інформаційні технології стали невід’ємною частиною нашого життя, вони постійно розвиваються, змушуючи нас все більше і більше дивуватися і захоплюватися. Останнім часом все більшої популярності набирають 3D-технології, що активно використовуються в науці та освіті, медицині, будівництві, ювелірній промисловості та інших сферах.
У 2018 р. у Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці за грантової підтримки Посольства США в Україні була відкрита творча лабораторія «Mykolaiv FabLab», що обладнана двома сучасними персональними комп'ютерами, 3D-принтером, 3D-сканером, 3D-ручками та, звичайно, спеціальною літературою. Наявність такого унікального творчого майданчика дає можливість користувачам бібліотеки розробляти та втілювати архітектурні та дизайнерські проекти, брати участь у різноманітних презентаціях, майcтер-класах, конкурсах, а також дізнаватися більше про роботу творчих лабораторій у провідних бібліотеках світу.
Що ж цікавого відбулося за цей час на базі творчої лабораторії?
Оскільки сучасні технології в першу чергу цікаві молоді, студентам різних миколаївських вишів, на базі творчої лабораторії були проведені тренінги «Основи 3D-сканування», «Основні правила підготовки 3D-моделей до друку» та «Основи архітектурного 3D-моделювання». Під час цих заходів учасники дізналися про історію винаходу 3D-технології та сучасне її використання у медицині, будівництві, інженерії, розглянули різновиди 3D-сканерів та принтерів, їхнє програмне забезпечення. Учасникам було продемонстровано процеси сканування, підготовки до друку та безпосередньо друку різних видів об’єктів. Студентам Миколаївського будівельного коледжу Київського національного університету будівництва і архітектури були представлені комп’ютерні програми з розробки векторних зображень «Corel Draw», «3DSmax» для архітекторів, принципи побудови споруд у даних програмах.
Діяльність творчої лабораторії «Mykolaiv FabLab» має і прикладне значення. Зокрема, для аспіранта Чорноморського національного університету імені Петра Могили, члена клубу молодих та креативних «Територія науки», що діє при бібліотеці, Олександра Случака на 3D-принтері було надруковано гільзу-циліндр двигуна внутрішнього згорання у рамках реалізації проекту «Фундаментальні дослідження високомісних поверхневих структур». Ми сподіваємося, що надрукований зразок допоможе йому у проведенні досліджень, а також прагнемо, щоб таких історій успіху було якнайбільше.
Для дітей на базі творчої лабораторії діє студія «Магія 3D», у рамках якої організовано серію майстер-класів за темами «3D-ручкою малюю мрію», «3D-подарунок для мами», «Дивовижний Великдень», «Далека і близька Америка» та інші. Учасники цих заходів мали змогу власноруч за допомогою 3D-ручок, пластику та шаблонів створювати 3D-моделі подарунків, писанок та сувенірів на згадку.
Для того, щоб городяни якомога більше ознайомилися із сучасними технологіями, бібліотекою у травні 2019 р. з нагоди відзначення Дня Європи в Україні під час вуличного інтерактивного євромайданчика «Що я знаю про Європейський Союз?» було проведено арт-простір «Європейський вернісаж». Під час даного заходу діти та дорослі 3D-ручками малювали символи Європейського Союзу та України, відомі пам’ятки країн Європи та отримали досвід використання сучасних пристроїв.
Сьогодні бібліотека – не лише помічник у безмежному морі інформації, вона допомагає пізнавати світ, здобувати нові навички, знаходити однодумців. Тож запрошуємо скористатися сучасними можливостями 3D-технологій у бібліотеці, щоб розвиватися, реалізувати креативні ідеї та ставати успішними.

Пушкаш Олена, бібліотекар І категорії Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки